Jak jsi začal s PHP?

Written by Tomáš Votruba


Dnes se řeší jaká technologie je nejlepší, kdo má větší kontejner nebo nejnovější smartfoun. Ve víru informací se zapomíná na to, jak naše PHP cesty vlastně začaly. Co v nás tu vášeň zažehlo.

Před nedávnem jsme dávali anketu Jak jsi začal s PHP. Pojďme si tu vášeň připomenout - tady je pár vybraných kousků, které jste nám poslali.


Začínal jsem s legendární knihou Jirky Koska o PHP a jedním z prvních projektů byl refaktoring applikace z PHP 3 do PHP 4.

Tomáš


Hrál jsem webovou hru http://www.bkc-game.net. Ta se mi tak zalíbila, že jsem si chtěl udělat něco podobného. A vzhledem k tomu, že mé znalosti tenkrát byli jen trocha html, tak jsem hledal a našel PHP. Poprvé jsem si k tomu čichnul a napsal jednoduchý portál, kde šlo vkládat komentáře do skupin a různé takové blbinky. Tím jsem se seznámil s PHP.

Jakub


Moj prijatel bol programator a kedze byval casto pracovne zaneprazdny aj ked sme boli spolu, zvykla som sa na neho pozerat. To, co robil, mi pripadalo velmi zaujimave a tak som tu a tam skusila aj ja sama nieco naprogramovat. Az som sa pristihla pri tom, ako mu realne pomaham s jeho projektami, od coho bol uz iba krocik k vlastnym projektom :).

Martina


Potřeboval jsem zpracovávat formuláře - posílat na mail. Byl rok 1998 a nic lepšího nebylo :). Pak už se to se mnou jenom vezlo a dělám v něm doteď.

Tomáš


Chcel som dokazat arogantnym vyvojarom jedneho komunitneho webu zalozenom na PHP ze naprogramovanie jednej ziadanej funkcionality nie je az take tazke. A tak som spravil proof of concept takejto funkcionality, napriek tomu ze som mal nulove predosle skusenosti s PHP.

gadelat


Někdy v roce 2001 jsem považoval za výhodu, že se v něm dá dobře prasit! Javascript byl tenkrát takový to skriptování na generování animovaných hodin a nedokázal jsem si představit, co všechno by mohl jednou umět. A hlavně - byly k sehnání hostingy zadarmo, které PHP podporovaly.

Pro študáka tenkrát argument #1! Od té doby rostu spolu s PHP a za těch 15 let mu dokážu odpustit, že se v něm dá prasit a snažím se předstírat, že o tom nevím :) Za API standardních objektů/funkcí se už ale vážně hodně stydím...

Petr


A já?

Já hrál webgame.cz a jeden kluk měl šikovnou Excel tabulku na počítání slabin nepřítele z jeho infiltrace. Ale nechtěl ji nikomu dát. Tak jsem se naštval a začal to samé dělat krok za krokem ve svém Excelu. Jenže mě nebavilo to posílat kamarádům při každé menší aktualizaci (= tehdejší verzování) a kamarád mi řekl, že na něco takového je prý PHP. Tak mě hecnul si ho nainstalovat.

To první odeslání formuláře s $_GET, které jsem mohl se všemi čísly poslat kámošům jako odkaz na ICQ a měli tam stejný výpočet - to bylo prostě boží!

Pak z toho vznikla stránka WgTabs.wz.cz, dnes převzaté WgTabulky. Můj první open-source ještě na FTP :)


A co ty? Jaká byla tvoje první pusa s PHP?